Wiele osób wstydzi się śpiewać, talent do tego mają tylko niektórzy, a i ci nierzadko nie wierzą w swoje zdolności. Ale w sprzyjających okolicznościach – pod prysznicem, w samochodzie, na imprezie karaoke z przyjaciółmi – nabieramy odwagi, wprowadzamy się w dobry nastrój i śpiewamy na cały głos albo chociaż nucimy. Wpływ śpiewu na umysł i ciało jest naprawdę zbawienny i warto go poznać, by częściej dawać się porwać muzyce!
Co się z nami dzieje, kiedy śpiewamy?
Bez względu na to, czy potrafimy czysto śpiewać, czy fałszujemy tak, że aż uszy więdną, śpiew odgrywa w naszym organizmie wyjątkową rolę. Badaniem jej zajmuje się neurobiologia śpiewu, która dowodzi, że korzyści ze śpiewu dla ciała i umysłu są nie do przecenienia.
Nasz mózg lubi, kiedy śpiewamy. To właśnie dlatego, gdy zaczynamy coś nucić pod nosem po chwili mamy ochotę śpiewać coraz głośniej i pewniej. Nasze uszy z kolei wyposażone są w tzw. woreczek, który reaguje na wibracje tworzone podczas śpiewania, a to z kolei uspokaja nasz mózg.
Niezwykły wpływ śpiewu na umysł
Śpiew poprawia nastrój, ponieważ sprawia, że uwalniają się endorfiny, obniża się poziom kortyzolu (hormonu stresu) i podwyższa poziom serotoniny. Śpiewając, jesteśmy szczęśliwsi, a potwierdzają to badania nad terapeutycznymi właściwościami śpiewu przy leczeniu choćby chorób psychicznych.
Śpiew ma doskonały wpływ na kondycję osób starszych. Zapisanie się do chóru to sposób na samotność i izolację, ale co więcej śpiewanie pomaga osobom cierpiącym na chorobę Alzheimera.
Korzyści ze śpiewu dla ciała
Śpiewanie przynosi też całe mnóstwo innych korzyści dla naszego organizmu. To sposób na dotlenienie i poprawę krążenia oraz wyrównanie oddechu. Pracują mięśnie brzucha i miednicy, poprawia się trawienie i praca serca.
Śpiew wpływa też na nasze drogi oddechowe. Pomaga oczyścić zatoki i gardło, uelastycznić mięśnie twarzy i jamę ustną, a nawet zmniejsza nadwrażliwość zębów!
Co więcej śpiew wpływa pozytywnie na koncentrację i koordynację ruchową. Łatwiej nam kontrolować własne ciało i regulować jego napięcia.