Toksycznych ludzi możemy spotkać wszędzie. Kiedy nie musimy być z nimi w zażyłych relacjach, sprawa jest banalnie prosta. Wystarczy, że nie będziemy się przejmować komentarzami takich osób lub zredukujemy kontakty z nimi do minimum. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy toksyczne cechy przejawia osoba, która mimo wszystko jest nam bliska. Mama, tata, babcia, a może siostra? Jeśli masz w swoim otoczeniu toksycznego człowieka, powinieneś widzieć, co robić, aby wasza relacja nie oddziaływała destrukcyjnie na Twoje życie.
Toksyczna osoba… czyli jaka?
Osoby, które są określane jako toksyczne, nie zawsze są do siebie podobne. Mogą przejawiać różne kombinacje cech, jednak w każdym przypadku ich działania są w jakiś sposób niekorzystne dla ludzi z otoczenia. Mogą być świetnymi manipulatorami, grać na czyichś emocjach lub wykorzystywać swoich bliskich do realizacji własnych celów. Długotrwałe kontakty z toksycznymi osobami zawsze odciskają piętno na naszym nastroju i mogą wywoływać szereg nieprzyjemnych emocji.
Kiedy podejrzewasz, że osoba z bliskiego otoczenia przejawia toksyczne zachowania, wcale nie musisz decydować się na tak radykalny krok, jakim jest całkowite zerwanie z nią kontaktów. Choć w niektórych przypadkach jest to jedyne rozwiązanie, aby chronić siebie, najczęściej można wprowadzić kilka ważnych zasad i utrzymać ważną dla siebie relację.
Ustal granice
Toksyczna osoba lubi wykorzystywać innych ludzi do własnych celów. Możesz zatem słyszeć, że Twoje sprawy są mniej ważne i koniecznie powinieneś znaleźć czas, aby pomóc jej w naglących problemach. Szantaż emocjonalny, jaki przy tym stosuje, może łatwo zasłonić Ci ogląd sytuacji. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby ustalić jasne granice i nie pozwolić komuś wejść sobie na głowę. Jeśli jakaś czynność godzi w Twoje własne potrzeby, masz prawo odmówić np. wyświadczenia komuś przysługi, nie zważając na to, czy ktoś się na Ciebie obrazi.
Stawiaj sprawy jasno
Nie staraj się na siłę zachować poprawnych relacji, biorąc wszystko na swoje barki. Nie chodź wokół kogoś „na palcach” i nie gryź się w język tylko dlatego, że powiedzenie kilku nieodpowiednich słów może popsuć względnie pozytywną atmosferę. Kiedy ktoś nie zachowuje się wobec Ciebie w porządku, próbuje Cię kontrolować lub narzucać Ci swoje zdanie, masz prawo wyrazić swój sprzeciw. Wystarczy, że jasno i spokojnie przedstawisz swoje zdanie, a później nie pozwolisz sobie wmówić, że cała wina leży po Twojej stronie.
Przyjmij postawę obserwatora
Relacje z toksycznymi osobami najczęściej wywołują lawinę trudnych emocji. Jeśli chcesz zachować kontakty np. z przejawiającym toksyczne cechy rodzicem, musisz pamiętać, aby nie dać się wciągać w jego emocjonalne gry. Pomoże Ci w tym przyjęcie postawy obserwatora, w której powinieneś patrzeć na rozgrywającą się sytuację nieco z boku. Możesz pomyśleć „Widzę, że nie pasuje mu moje zachowanie i znowu się na mnie złości”. Pomyśl też, co Ty zaczynasz czuć i nazwij swoje emocje. W ten sposób nie tylko dystansujesz się od całej sytuacji, ale jesteś w stanie w porę zareagować (np. zakończyć rozmowę), gdy tylko poczujesz, że za chwilę emocje wezmą górę i ktoś po raz kolejny zniszczy Twoje dobre samopoczucie.