Stres to w zasadzie nieodłączny element naszego życia. Jedni radzą sobie z nim lepiej, inni gorzej. Sytuacji stresowych każdego dnia jest potencjalnie mnóstwo. Opanowanie stresu nie należy do łatwych zadań. Jakie błędy popełniamy najczęściej, gdy chcemy odzyskać równowagę?
Jak się NIE uspokajać? 4 najczęściej popełniane błędy
Naturalnym odruchem jest to, że kiedy czujemy, że nerwy biorą górę, chcemy natychmiast się uspokoić. Problem w tym, że zwykle przynosi to odwrotny skutek, przez co stres pogłębia się jeszcze bardziej.
Jakie błędy popełniamy najczęściej?
Nadmierne skupienie się na jakiejś czynności
często sposobem na rozładowanie emocji jest podjęcie jakiegoś działania. Rysunek, gotowanie, układanie jakichś elementów, praca… W większości przypadków jednak przeszkodą jest brak skupienia, który nie tylko zmniejsza efektywność, ale również powoduje frustrację, że coś nie wychodzi. Zamiast się uspokoić – nakręcamy się negatywnie jeszcze bardziej. Nic na siłę!
Karcenie się
„znów mi nie wyszło!”, „zawsze kończy się tak samo!”, „nigdy mi się nie udaje!” – znasz to? Karcenie się za to, że w stresie coś się nie udaje lub za to, że nerwy przejmują kontrolę, to największa krzywda, jaką można wyrządzić sobie samemu w takiej sytuacji. Spirala negatywnych emocji nakręca się jeszcze bardziej, co tylko oddala od zamierzonego efektu, czyli odzyskania równowagi;
Stawianie sobie warunków
„jeśli teraz się uspokoję, to (tu wstaw nagrodę)”. Wyznaczanie sobie takiego celu w sytuacji, gdy jesteś roztrzęsiona, powoduje presję, która… zaostrzy obecny stan!
„Samobiczowanie się”
w jakiejkolwiek postaci to absolutnie błędne koło. Kiedy się stresujesz, spraw sobie przyjemność! Twój mózg potrzebuje dopaminy i endorfin – tylko w ten sposób zredukujesz stres.