Menu
w

Świadome rodzicielstwo – zacznij od zrozumienia swoich odczuć i zachowań

Więź rodzica z dzieckiem jest najtrwalszą relacją, jaka ma miejsce pomiędzy ludźmi. Niezależnie od tego, jacy i w jakich sytuacjach ludzie pojawiają się w naszym życiu, mogą z niego samoistnie lub z konkretnej przyczyny zniknąć natomiast relacja z dzieckiem jest więzią, która pojawia się już przed jego narodzinami i pozostaje przez całe życie. Zarówno relacje z naszymi rodzicami, jak i naszymi dziećmi są zależnościami trwałymi oraz pełnymi emocji, odczuć, napięć i radości. Jakie czynniki kształtują relację i jak sprawić, by świadome wychowanie dziecka stało się podporą dla siebie samego oraz naszego potomstwa?

fot. partnera

Poród naturalny i wczesna trauma w świadomym wychowaniu dziecka

Trauma okołoporodowa jest obecnie jednym z najczęściej postrzeganych zjawisk. Otwarte mówienie o lęku przed porodem, jego przebiegiem oraz konsekwencjami dla swojego wyglądu oraz poczucia kobiecości jest nie tylko akceptowane, ale i wskazane. Rozmowa o tym, co kryje się w Twoim umyśle w związku ze zbliżającym się porodem pozwoli uwolnić emocje, mogące wpływać na wczesną traumę, czyli podświadome ograniczenia, lęki, związane z okresem przed narodzeniem, w trakcie porodu lub wczesnego okresu noworodkowego. Poród jest tak ważnym doświadczeniem dla rodziców i dziecka, że nie należy bagatelizować tej chwili. Matka tworzy swoją relację z dzieckiem i kształtuje obraz świadomego rodzicielstwa już przed porodem. Warto zatem przygotować się do niego oraz czasu połogu w sposób naturalny, dokładny i dać upust emocjom. Tłumienie strachu, niewiedzy, obaw o swój wygląd oraz samopoczucie po porodzie nie mogą pozostać niewyjaśnionymi zagadkami. Jeśli już na wstępie w relacji dziecko-rodzic pojawią się niedomówienia, strach, niepewność, świadome wychowanie dziecka może być znacznie utrudnione. Warto dać sobie czas i zadbać o siebie także po porodzie a nietylko w czasie ciąży.

Świadome rodzicielstwo i uzdrawiający dotyk

W pierwszych tygodniach życia dziecka kości czaszki mogą być niedostatecznie utwardzone, a przestrzenie między nimi, zwane ciemiączkami muszą zasługiwać na szczególną dbałość i ostrożność. Świadome rodzicielstwo to nie tylko przygotowanie psychologiczne do roli rodzica, ale i pewność należytej, fizycznej opieki nad dzieckiem. Tym, co pozwala zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa, relaksu, a także wzmocnić ciało, uodpornić oraz zregenerować się jest dotyk, który w formie masażu może zdziałać bardzo wiele. Masaż „Dotyk motyla” jest w tym względzie niezwykle skuteczny. Delikatny, niedługo trwający (od 5 do 15 minut) masaż pozwala dziecku zregenerować się, odzyskać siły witalne, spokój, radość. Odpowiedni jest również dla dorosłych. Najmłodszym dzieciom polecana jest również terapia czaszkowo-krzyżowa, która poprzez delikatny kontakt z ciałem (kością krzyżową, miednicą, klatką piersiową, przeponą i czaszką) pozwala odzyskać nie tylko witalność i zdrowie ciała, ale wpływa na eliminację stanów stresowych i lękowych. Dotyk jest jedną z najważniejszych części tworzonej relacji. Z nim świadome rodzicielstwo jest pełne czułości, bliskości i miłości.

Rodzicielstwo bliskości-wychowanie bez napięć

Aby stworzyć z dzieckiem relację, opartą o bliskość i zaufanie, nie wystarczy pozbycie się traum i stosowanie masażu. Tym, co pozwoli Ci właściwie podejść do świadomego rodzicielstwa jest unikanie napięć, poświęcania się, wykonywania obowiązków z przymusu oraz unikanie stresu w relacji z dzieckiem. Dziecko odbiera emocje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Dzięki zwróceniu uwagi na swój nastrój, podświadomie przekazywane emocje oraz skłonności stworzymy relację, opartą o brak stresu. Nie należy pokazywać dziecku, że negatywne zdarzenia, mające miejsce w życiu każdej jednostki muszą być źródłem napięć i nieprzyjemnych sytuacji w relacji z rodzicem. Stwórz dla dziecka poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, by mogło zwrócić się do Ciebie zarówno w najwspanialszych, jak i najtrudniejszych chwilach. Nie zapominaj jednocześnie o własnym samopoczuciu. Tworząc relację z dzieckiem i wychowując je świadomie, nie możesz zapominać o własnym rozwoju, swoich potrzebach, czasie na regenerację i robienie tego, co sprawia Ci radość. Gdy rodzic jest spełniony i szczęśliwy, dziecko uczy się jego pozytywnych emocji bezwiednie, mimowolnie i staje się naturalnie przenoszonym do własnej rzeczywistości.

fot. partnera

*Artykuł sponsorowany

Exit mobile version