Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak duży wpływ na Twoje obecne związki mają warunki, w jakich byłaś wychowywana? Czy wiesz, że Twój styl przywiązania w dużej mierze decyduje o powodzeniu bądź problemach w relacjach interpersonalnych? Jeśli chcesz odkryć źródło Twoich kłopotów w miłości lub po prostu zdobyć większą wiedzę na swój temat – przyjrzyj się nieco jednemu z najpopularniejszych zagadnień psychologii, jakimi są style przywiązania.
Czym jest styl przywiązania?
Każde małe dziecko jest zależne od swoich rodziców. To dzięki nim otrzymuje pożywienie i potrzebne schronienie. Na podstawie relacji, jaka wiąże je z rodzicami, z biegiem czasu rozwija określony styl przywiązania. Jeśli rodzice reagują na potrzeby dziecka, pojawiają się, gdy płacze lub usilnie szuka ich wzrokiem – rozwija się u niego bezpieczny styl przywiązania. Takie dziecko uczy się, że bliskie osoby są przy nim, kiedy tego potrzebuje i że można na nich polegać.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy rodzice są emocjonalnie niedostępni, nie zwracają uwagi na potrzeby swojego dziecka lub nie potrafią ich rozpoznać. W takim przypadku rozwija się u dziecka pozabezpieczny styl przywiązania – lękowy lub unikający. Te dzieci uczą się w swoim dzieciństwie, że na wsparcie bliskich osób nie można liczyć lub też można liczyć tylko czasami. Ich świat nie jest przewidywalny, więc muszą wypracować sobie różne mechanizmy, aby poradzić sobie z trudnymi okolicznościami. Mechanizmy te nie mają jednak swojego końca w dzieciństwie! Ciągną się dalej i pozostawiają wpływ między innymi na zawierane w życiu dorosłym bliskie związki.
Jak funkcjonują osoby z bezpiecznym stylem przywiązania?
Jeśli masz to szczęście, że wykształcił się u Ciebie bezpieczny styl przywiązania, Twoje szanse na szczęśliwy związek są naprawdę duże. Najprawdopodobniej masz zaufanie do otaczających Cię ludzi i potrafisz tworzyć z nimi bliskie relacje. Nie boisz się do kogoś zbliżyć i jednocześnie nie potrzebujesz tej bliskości nazbyt dużo (nie masz skłonności do bycia tak zwanym bluszczem). Po prostu – wiążesz się ze swoimi partnerami na takich samych zasadach, jak związana byłaś ze swoimi rodzicami.
Jak funkcjonują osoby ze stylem lękowym lub unikającym?
Jeśli masz lękowy styl przywiązania, wypracowałaś sobie pewien sposób radzenia sobie ze stresem związanym z tym, że Twojej bliskiej osoby może nie być przy Tobie, kiedy jej potrzebujesz. To dlatego zbyt mocno do niej lgniesz, jesteś zazdrosna i nie znosisz jakiejkolwiek rozłąki. Jeśli natomiast przejawiasz styl unikający, robisz wszystko, aby nie dopuszczać kogoś do siebie zbyt blisko. Często wycofujesz się w momencie, gdy robi się zbyt poważnie oraz masz problem, żeby okazywać swoje prawdziwe uczucia.
Jak łatwo się domyślisz, lękowy lub unikający styl przywiązania przysparza wiele problemów w życiu uczuciowym. Co ważne, ludzie często nie zdają sobie sprawy z przyczyny swoich kłopotów i popełniają ciągle te same błędy.
Co możesz zrobić?
Nawet jeśli przejawiasz pozabezpieczny styl przywiązania, nie oznacza to, że Twoje życie uczuciowe skazane jest na porażkę! Znajomość mechanizmów, jakie Tobą kierują, może skutecznie pomóc Ci poradzić sobie z wieloma problemami. Zastanów się zatem, czy styl przywiązania może mieć wpływ na Twoje związki i zacznij pracować nad swoimi reakcjami emocjonalnymi. Często daje to o wiele lepszy efekt, niż próba znalezienia partnera, który odpowie na Twoje niezaspokojone w dzieciństwie potrzeby.