Menu
w

Stawianie ludziom granic – dlaczego warto się tego nauczyć?

Życie codzienne nieodłącznie związane jest z kontaktami z innymi ludźmi. Począwszy od relacji z najbliższymi, po znajomych i współpracowników, a kończąc na rozmowach z osobami, które widzisz pierwszy i ostatni raz w życiu – niemal każdy dzień zmusza Cię do wchodzenia w różnego rodzaje interakcje. Ich jakość i to jak się w nich odnajdujesz może mieć kluczowe znaczenie w kształtowaniu się Twojego poczucia komfortu i co za tym idzie – zadowolenia z życia.

fot. pixabay.com

Niestety dla sporej części ludzi relacje społeczne bywają męczące i poniekąd odzierają ich z życiowej energii. To wszystko dlatego, że nie potrafią odpowiednio stawiać granic i nie dbają w należyty sposób o swoje własne potrzeby. Jeśli nie chcesz, aby to inni ludzie rządzili Twoim życiem, już czas, aby nauczyć się stawiać im granice.

Dlaczego tak ważne jest stawianie granic?

Stawianie granic to nic innego jak jasne komunikowanie swoich potrzeb oraz odczuć i nie dopuszczanie do tego, aby ktoś inny je naruszał. Wyobraź sobie, że ktoś bez Twojego przyzwolenia chce Ci zabrać ulubiony przedmiot. Czy wydaje Ci się to w porządku? Zapewne nie i szybko zareagowałbyś na tego typu sytuację. Łatwo więc dbać o swoje granice materialne, dosyć dobrze rozumiemy również granice fizyczne, ale zupełnie inaczej wygląda sytuacja przy granicach psychologicznych! Jeśli ktoś notorycznie zabiera Ci czas, np. wymuszając od Ciebie pomoc, o wiele trudniej może Ci być postawić sprawy jasno. Nawet jeżeli nie masz ochoty poświęcać swojego popołudnia dla drugiej osoby, możesz jej ulegać, ponieważ zazwyczaj właśnie tego uczyli nas rodzice i nauczyciele. Od małego słyszymy, aby pomagać innym, dzielić się, nie być egoistą i postępować tak, żeby nie urazić swoich bliskich. Niestety, w ten sposób często rzeczywiście nie sprawiamy innym przykrości, ale w zamian za to… ranimy siebie samych.

Człowiek, który nie potrafi powiedzieć wprost o swoich odczuciach i postąpić zgodnie z nimi, zaczyna żyć wbrew sobie. Tłumi swoje własne potrzeby i często godzi się na to, na co w ogóle nie ma ochoty. Odpowiadanie na osobiste pytania, udział w towarzyskich spotkaniach, branie na swoje barki kolejnych obowiązków w pracy – lista podobnych sytuacji może być naprawdę długa! Brak umiejętności stawiania granic zawsze działa na naszą niekorzyść obniżając samopoczucie, powodując złość i frustrację, a nawet doprowadzając do problemów emocjonalnych związanych z tłumieniem prawdziwych emocji.

Jak stawiać ludziom granice?

Jeśli nie chcesz, aby problem stawiania granic dotyczył również Ciebie, musisz nauczyć się szczerego wyrażania swoich uczuć i nie ulegania zachowaniom otoczenia. Po pierwsze, zacznij zadawać sobie pytanie, czy to co robisz jest dobre dla Ciebie oraz jakie towarzyszą Ci uczucia. W momencie, kiedy nie masz na coś ochoty lub nie podoba Ci się czyjeś zachowanie, nie udawaj, że problem nie istnieje! Nie próbuj też dostosować się tylko po to, aby nie psuć atmosfery lub nie zostać posądzonym o egoizm. Zamiast tego – grzecznie, lecz stanowczo – zakomunikuj swoje podejście do sprawy. Powiedz, że nie podoba Ci się czyiś ton głosu lub że tym razem nie weźmiesz udziału w towarzyskim spotkaniu, bo masz potrzebę odpocząć. Pamiętaj, że nie ma nic złego w dbaniu o własne interesy, a umiejętne stawianie granic może znacząco polepszyć Twoje zadowolenie z życia.

Exit mobile version