Menu
w

Rodzaje związków partnerskich – 6 zdrowych i niezdrowych relacji

Relacje z innymi ludźmi to ogromna część naszego życia, która w dużym stopniu je definiuje. Od zwykłej znajomości po prawdziwą miłość – to wszystko to nasze relacje. Prawda jest jednak taka, że zbliżamy się do innych ludzi, bazując na różnych schematach. W ten sposób możemy wyodrębnić rodzaje związków, z których niestety nie wszystkie są zupełnie zdrowe i właściwe.

rodzaje związków
Fot. Pexels.com

Wszystkie relacje w naszym życiu

Ogólnie rzecz biorąc, nasze relacje dzielimy na różne typy, a kryterium tego podziału jest bliskość i stopień pokrewieństwa.

Najbliższe to oczywiście relacje rodzinne, przyjacielskie i romantyczne. Na swój sposób bliskie są też relacje seksualne, ponieważ zazwyczaj, choć nie zawsze, wiążą się z relacjami romantycznymi.

Fot. Pexels.com

Dalsze związki nie są już tak intymne i ważne, ale pełnią w życiu również istotną funkcję. To wszyscy znajomi, koledzy z pracy czy ludzie, z którymi wchodzimy w regularne interakcje, np. sąsiedzi, sprzedawca z osiedlowego sklepu czy nauczyciel dziecka.

Rodzaje związków – 6 typów

Jeśli natomiast chodzi o związki partnerskie, to tu możemy wyodrębnić 6 typów – schematów, które ustawiają nas w relacji do drugiego człowieka. Trzeba podkreślić, że nierzadko odbiegają one od ideału.

Relacje platoniczne to te, które łączą nas z najbliższymi przyjaciółmi. To rodzaj miłości, który jednak nie ma podtekstu seksualnego, natomiast charakteryzuje się ogromną bliskością, zaufaniem, szacunkiem i zrozumieniem.

Związki romantyczne to typowe związki z partnerem, z którym łączy nas nie tyle przyjaźń, ile miłość romantyczna, a także najczęściej relacje seksualne. Zwykle jest to relacja na wyłączność, w przeciwieństwie do platonicznej.

Możemy mieć jednak do czynienia z otwartym związkiem, a więc takim, który przypomina romantyczny, ale za obopólną zgodą partnerzy nawiązują bliskie relacje, na ogół seksualne, z innymi osobami.

Single natomiast wybierają czasami związki przypadkowe, przelotne, które najczęściej opierają się wyłącznie na randkach o podłożu seksualnym.

Niekiedy związki partnerskie nie są niestety zdrowe i powodują cierpienie jednej lub więcej osób. Mówimy wtedy o związku toksycznym. Brakuje w nim wzajemnego szacunku, zaufania, zrozumienia, bliskości i wsparcia.

Z kolei pewną odmianą toksycznej relacji może być współzależność. Jest to schemat, w którym jedno z partnerów czuje się uzależnione od drugiego. Jedno opiekuje się drugim, poświęca mu swoje życie, nie dostając nic w zamian. Jednocześnie, nie potrafi się rozstać, czując uzależnienie, jak w nałogu.

Świadomość tego, w jakiej relacji jesteśmy, jest niezwykle istotna. Pozwala zrozumieć, czy powielamy szkodliwe dla nas schematy, czy faktycznie jesteśmy w niej szczęśliwi i czy druga osoba czuje to samo, co my.

Exit mobile version