Menu
w

Pasywny partner, aktywna partnerka – jak się dogadać?

Partnerzy nie zawsze dobierają się tak, by stanowić razem harmonijny związek. Niekiedy równowaga pojmowana jest na zasadzie relacji przeciwieństw. W ten sposób wzajemnie uzupełniamy wprawdzie swoje deficyty, ale nie zawsze jesteśmy z tego powodu szczęśliwi. Nierzadko czujemy, że rozbieżności charakterologiczne są zbyt duże. Tak jest w sytuacji, gdy pasywny partner tworzy związek z aktywną partnerką.

pasywny partner
Fot. Pexels.com

Pasywny partner – jaki jest?

Pasywny partner przede wszystkim ma problem z okazaniem zaangażowania w związek. Może mieć to jednak różne podłoże.

Jeśli jest osobą introwertyczną, mającą problem z nawiązaniem bliskości, może być odbierany jako bierny, choć w głębi jest zaangażowany emocjonalnie. Z drugiej jednak strony może być typem osobowości, która ma problem z nawiązaniem relacji emocjonalnej w ogóle.

Problem z bierną postawą dotyczy również mężczyzn, którzy przyzwyczajeni są wyłącznie do brania, natomiast nie mają zwyczaju dawać nic od siebie. Może to być wynikiem choćby sposobu, w jaki zostali wychowani, i wzorców rodzinnych.

W końcu, pasywność partnera może wynikać z jego świadomego wycofania się ze związku. Dotyczy to szczególnie tych, którzy kiedyś przejawiali większą aktywność w relacji.

Aktywna partnerka – jaka jest?

W przeciwieństwie do pasywnego partnera, aktywna partnerka nie tylko jest silnie zaangażowana w związek, ale też chętnie przejmuje inicjatywę. Wynika to z jednej strony z jej osobowości, a z drugiej z biernej postawy partnera, który siłą rzeczy tworzy partnerce przestrzeń do działań przez swoje wycofanie.

Fot. Pexels.com

Gdy partner jest pasywny, ale jednocześnie potrafi się podporządkować, aktywna partnerka może nawet czerpać satysfakcję z relacji, w której gra pierwsze skrzypce. Problemem jest jednak niekiedy nadmierne obciążenie odpowiedzialnością za relację. Aktywna partnerka może mieć wrażenie, że związek istnieje tylko dzięki niej. To generuje stres, lęk przed odrzuceniem i może z czasem przyczynić się do wycofania z relacji.

Związek aktywno-pasywny – najważniejsza zasada

Im bardziej partner jest pasywny, tym bardziej partnerka jest aktywna, jeśli mają takie skłonności. Ale nie można doprowadzić do sytuacji, w którym zaangażowanie w związek wykazuje w całości tylko jedna osoba.

Najważniejsze zatem jest, żeby zmienić nieco proporcje w tym układzie. Być może nie uda się całkowicie przekształcić charakterów, ale aktywna partnerka, wycofując się, daje swojemu pasywnemu partnerowi szansę do wykazania większej inicjatywy.

Warto, żeby go zachęcała, np. pytając o zdanie, zlecając mu konkretne zadanie do wykonania i doceniając jego wysiłki.

Z drugiej strony warto zastanowić się, z czego wynika pasywność partnera. Może się okazać, że jest to przejaw wypalenia uczucia, rutyny, a nawet ukrytego romansu.

Exit mobile version