Menu
w

Nie potrafisz docenić siebie i ciągle się krytykujesz? Sprawdź, jaki typ wewnętrznego krytyka uprzykrza Ci życie

Czy wiesz, że większość ludzi na świecie nie wykorzystuje własnego potencjału, tylko dlatego, że nie wierzy we własne możliwości? Mimo obiektywnych zdolności wciąż powtarzają sobie, że nie są wystarczająco dobrzy, porównują się z innymi oraz tkwią w przekonaniu, że nie znaczą zbyt wiele.

Ten głos w ludzkiej głowie, to nikt inny jak tak zwany wewnętrzny krytyk. W mniejszym lub większym stopniu posiada go każdy człowiek, lecz nie każdy pozwala mu na zawładnięcie swoim życiem. Kluczem do rozprawienia się z krytykiem jest rozpoznanie go i rozprawienie się z jego fałszywymi przekonaniami.

fot. pixabay.com

Czy wiesz, jaki typ wewnętrznego krytyka dominuje u ciebie?

Perfekcjonista

Perfekcjonista to krytyk, który powstał w związku z wymaganiami stawianymi ci w toku twojego rozwoju. Jeśli w dzieciństwie często słyszałeś, że robisz coś niewystarczająco dobrze, powinieneś się poprawić, czy też stać cię na więcej, możesz bezustannie dążyć do doskonałości.

Niestety w dorosłym życiu dążenie do perfekcjonizmu wcale nie przybliża cię do wspaniałych wyników i poczucia satysfakcji, lecz wywołuje szereg bolesnych uczuć. Możesz na przykład robić wszystko doskonale i osiągać sukcesy, ale nadal uważać, że powinieneś zrobić coś jeszcze lepiej i w żadnym stopniu nie doceniać siebie. Możesz też nie rozpoczynać planowanych przedsięwzięć i stać w miejscu, bo ciągle uważasz, że jeszcze za mało wiesz i musisz wszystko dopiąć na ostatni guzik.

Podkopywacz

Jeśli twój wewnętrzny krytyk jest podkopywaczem, możesz słyszeć w swojej głowie głosy umniejszającą twoją wartość, które podcinają ci skrzydła niemal w każdym aspekcie twojego życia.

W tym przypadku w przeszłości słyszałeś wiele niepochlebnych opinii na temat swoich działań i nie dostałeś wystarczającego wsparcia, aby uwierzyć w swoje możliwości. Mogłeś też zetknąć się z dotkliwą porażką i nikt nie pomógł ci się z nią uporać. W rezultacie tego w dorosłych życiu unikasz wielu działań, bo nie chcesz ponownie doświadczyć porażki i znów mierzyć się z tak trudnymi emocjami.

Kształtujący

Możesz mieć w sobie również krytyka, który karze ci doceniać siebie i czuć się ze sobą dobrze tylko wtedy, kiedy wpisujesz się w ogólne przyjęte normy. Jeśli odbiegasz od otoczenia, robisz coś inaczej lub nie zaspokajasz potrzeb otoczenia, krytyk ten będzie szybko chciał cię sprowadzić na „właściwe” tory. Posiadając w sobie kształtującego krytyka możesz iść przez życie spełniając cudze oczekiwania i zupełnie lekceważąc swoje własne potrzeby i pragnienia.

Jak rozprawić się z wewnętrznym krytykiem?

Mając świadomość istnienia swojego wewnętrznego krytyka, możesz zacząć pracę nad tym, aby nie zdominował on twojego sposobu myślenia lub zachowania. Za każdym razem, kiedy pojawi się w twojej głowie krytyczny komentarz na swój temat, zastanów się, skąd on pochodzi. Może tak mówiła ci mama, tata lub nauczycielka w szkole? Czy na pewno jest on zgodny z prawdą? I wreszcie: czy ten sposób myślenia ci służy, czy wręcz przeciwnie?

Pamiętaj, że zawsze masz możliwość zmiany swoich przekonań i wybierania tych myśli, które cię wspierają. Choć praca z wewnętrznym krytykiem nie zawsze jest łatwa, spojrzenie na siebie łaskawszym okiem potrafi przynieść prawdziwą ulgę.

Exit mobile version