Dobry związek to ten satysfakcjonujący dla obu stron. Partnerzy wzajemnie wspierają się i grają w otwarte karty. Często zdarza się jednak, że doświadczenia z wcześniejszych etapów życia skłaniają ludzi do zakładania swego rodzaju masek i wchodzenia w określone role.
Czy tego typu zachowanie jest celowe? Najczęściej nie. Możesz nie zdawać sobie sprawy, że twoim postępowaniem rządzą utrwalone schematy, które wyniosłaś z rodzinnego domu lub z poprzednich związków.
Jakie role kobiety odgrywają w swoich związkach?
Męczennica
Kobieta, która znosi niewłaściwe zachowania swojego partnera, poświęca dla niego swoje potrzeby i wspaniałomyślnie wybacza coraz różniejsze przewinienia. Narzeka na swój los, ale nie zmienia obecnej sytuacji. Wierzy, że tak powinna się zachować i że tak właśnie wygląda większość damsko-męskich relacji.
Siłaczka
Mężczyzna będący w związku z siłaczką nie musi się martwić o zbyt wiele spraw. To ona dba o rachunki, załatwia bieżące sprawy, organizuje wyjazdy i imprezy, a jeśli zachodzi taka potrzeba szuka pracy na drugi etat.
Nie przybiera jednak pozycji męczennika, a dumnie mówi o swoich zasługach. Dzięki sprawowaniu pieczy nad wszystkimi obowiązkami zapewnia sobie poczucie kontroli, którego z jakiegoś powodu bardzo pragnie.
Uzdrowicielka
Kobiety wchodzące w rolę uzdrowicielki najczęściej nie mają pojęcia, że pakują się w kłopoty. Poznają mężczyznę, który od początku znajomości raczy ich opowieściami o trudnym dzieciństwie, nieudanych związkach i „złych” ludziach napotkanych na swojej drodze.
Historia, która porusza serce, skłania je do objęcia opieką zranionego mężczyznę i udowodnienia mu, że istnieją inne, „lepsze” kobiety. Mocno starają się uzdrowić zranionego mężczyznę, co prowadzi często do skupiania się jedynie na jego uczuciach, a pomijaniu własnych.
Matka
„Matkowanie” to domena kobiet mających trudności w budowaniu partnerskich relacji. Kobieta, która przyjmuje w związku rolę rodzica bezustannie mówi swojemu mężczyźnie co ma robić. Ma tendencje do pouczania i kontrolowania.
Często wyręcza również partnera i nie pozwala, aby samodzielnie podejmował decyzje.
Jeśli odnajdujesz siebie w powyższych opisach być może to najlepszy czas, aby zastanowić się nad funkcjonowaniem swojego związku. Nadmierne wchodzenie w określoną rolę nie pozwala na stworzenie autentycznej i partnerskiej relacji.