Trema może kojarzyć się głównie z występowaniem na scenie czy przed kamerą, ale tak naprawdę jest to zjawisko, które może towarzyszyć każdemu w różnych sytuacjach. Czasami musimy w końcu coś wygłosić przed grupą ludzi, a niekiedy stresujemy się, gdy po prostu chcemy wypaść dobrze w sytuacji zawodowej czy towarzyskiej. W odpowiedzi na pytanie, jak pokonać tremę, przygotowaliśmy 10 najbardziej skutecznych sposobów.
Czym jest trema?
Trema to zjawisko związane z lękiem, które towarzyszy nam w trakcie ważnych wydarzeń, nierzadko związanych z wystąpieniem publicznym. Zazwyczaj odczuwamy je w swoim imieniu, ale możemy podzielać też stres bliskiej nam osoby, przejmując się jej występem.
Objawy tremy możemy podzielić na fizjologiczne, behawioralne i emocjonalno-poznawcze. W przypadku tych pierwszych mówimy np. o poceniu się, przyspieszonym tętnie, zaciśniętym żołądku. Behawioralne objawy to z kolei trzęsienie się i inne problemy z ruchem. W ostatniej kategorii mieści się wszystko to, co dzieje się w naszej głowie, a więc gonitwa myśli, panika, problemy z pamięcią itp.
Trema nie zawsze jest jednak zła. Czasami działa na nas motywująco i wówczas mówimy o tremie adaptacyjnej. Trema dezadaptacyjna to z kolei ta, która powoduje napady paniki i uniemożliwia nam działanie.
Jak pokonać tremę – 10 sposobów
Zobaczmy teraz, jak pokonać tremę. Istnieje wiele ćwiczeń i technik, które stosują osoby często występujące publicznie. Oto 10 z nich:
- Ćwiczenie czyni mistrza – solidne przetrenowanie wystąpienia pozwoli ci ograniczyć stres w kluczowym momencie.
- Ubranie – wydawałoby się, że to ma marginalne znaczenie, ale w rzeczywistości niewygodny ubiór może znacznie pogorszyć sprawę. Załóż coś sprawdzonego i wygodnego.
- Znajdź klucz – jeśli boisz się, że pogubisz się w wypowiedzi ustnej, spróbuj ją uporządkować za pomocą mapy myśli, skojarzeń, słów kluczowych.
- Czarny scenariusz – zwizualizuj sobie, co najgorszego może się stać i jednocześnie zaplanuj sobie jak wybrniesz z tej sytuacji.
- Jedzenie – podobnie jak z ubiorem, nie zaszkodź sobie dodatkowo ciężkostrawnym jedzeniem.
- Relaks przed – nie pracuj do późnych godzin, dzień przed staraj się odprężyć tak, jak lubisz najbardziej.
- Rozpoznaj miejsce – jeśli masz taką możliwość, udaj się wcześniej do miejsca, w którym masz występować.
- Uśmiechaj się – twoje ciało rozpozna to jako dobry znak, odprężysz się i zrobisz pozytywne wrażenie.
- Postawa – wyprostuj się, unieś brodę, oprzyj ręce na biodrach. Postawa ciała wpływa na psychikę.
- Nie udawaj – postaw na naturalność i szczerość, nie faszeruj wypowiedzi słowami i zwrotami, których dobrze nie znasz i nie używasz.