Introwertycy to osoby skryte i skłonne do refleksji, nielubiące powierzchownych relacji i mające częstą potrzebę przebywania w samotności. Nie są zbyt wylewni ani gadatliwi, za to potrafią słuchać i zachować się taktownie. Przebywanie w dużym towarzystwie, szczególnie nowych ludzi, odbiera im poczucie bezpieczeństwa, ale ostatecznie udaje im się kogoś poznać. Jak zachowuje się introwertyk w związku i po czym poznać, że jest zakochany?
Jak się zachowuje zakochany introwertyk?
Na ogół introwertycy mają problem z wyrażaniem wprost swoich uczuć. Dość długo wstrzymują się od słownych deklaracji i okazywania czułości przez kontakt fizyczny. Co nie znaczy, że się nie zakochują lub są mniej uczuciowi – nierzadko jest zupełnie przeciwnie.
Introwertyk będzie wybierał inne sposoby na okazanie miłości. Przede wszystkim będzie spędzał więcej czasu z ukochaną osobą, co z innymi nie przychodzi mu tak łatwo. Będzie chętnie jej słuchał, a i jest szansa, że bardziej się przy niej otworzy.
Chętnie będzie obdarowywał prezentami i pokazywał swoją miłość pomocą i innymi uczynkami. Będzie też uwzględniał cię w swoich planach i pokazywał, że jesteś dla niego autorytetem, np. pytając cię o zdanie.
Introwertyk w związku
Introwertyk nie dla każdego jest łatwym partnerem, ale potrafi wejść w bliską relację, a związek z nim ma wiele zalet. Przede wszystkim możesz mieć pewność, że jeśli zmniejszył dystans, oznacza to, że jesteś dla niego kimś wyjątkowym i ważnym i że traktuje cię poważnie.
Wasz rozmowy zawsze będą głębokie i interesujące. Choć woli słuchać i czasami trzeba go pociągnąć za język, gdy się odzywa, waży słowa i niechętnie uprawia powierzchowne, nic nie wnoszące konwersacje.
Możesz mieć pewność, że będzie szanował twoją przestrzeń, tak jak sam oczekuje tego dla siebie. Nie musisz się martwić, że będzie robił ci wyrzuty z powodu niezależnego życia towarzyskiego.
Introwertycy są dużo bardziej skupieni na emocjach. Starają się zrozumieć uczucia partnera i są na nie znacznie bardziej wrażliwi.
Związek z introwertyka z ekstrawertykiem
Niekiedy związek udaje się stworzyć dwóm tak skrajnym osobowościom jak introwertykowi i ekstrawertykowi. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy oboje rozumieją swoje osobowości, potrafią się podzielić obowiązkami i szanują swoje potrzeby.
Skrytość introwertyka, jego niechęć do okazywania uczuć, potrzeba przerwy na samotność po spotkaniu z ludźmi czy brak spontaniczności mogą bardzo przeszkadzać ekstrawertykowi. Ten bowiem uwielbia przyjęcia, imprezy, poznawanie nowych ludzi, wchodzenie z nimi w interakcję i spędzanie jak najwięcej czasu wspólnie.
Jeśli introwertyk i ekstrawertyk otworzą się na swoje osobowości, mogą tworzyć udany związek, w którym oboje mają szansę się wiele nauczyć: introwertyk obcowania z ludźmi, a ekstrawertyk – refleksyjności.