Człowiek empatyczny to ten, który potrafi postawić się na miejscu drugiej osoby i zrozumieć jej emocje. Empatia jest więc cechą mocno pożądaną w wielu grupach społecznych. Byłoby pięknie, gdyby wszystkie zawody związane z pomocą innym, wykonywaliby ludzie z dużą dozą empatii. Jeśli jest to tak piękna cecha, czy może zawierać się w niej również ta gorsza, szkodliwa strona?
Niestety tak. Dla wielu wrażliwych osób, zauważających ludzkie emocje i potrafiących współodczuwać, cecha ta może być również prawdziwym przekleństwem.
Kiedy niezwykle rozwinięta empatia działa na twoją niekorzyść?
Zbyt często rezygnujesz ze swoich potrzeb, aby pomagać innym
Wokół ciebie zawsze znajdują się osoby, które są w potrzebie. Nie jesteś w stanie przejść wobec nich obojętnie, więc robisz co możesz, aby im pomóc. Niejednokrotnie odsuwasz na bok swoje własne plany lub chęć odpoczynku. Często czujesz potrzebę zajęcia się samą sobą, ale wyrzuty sumienia nie pozwalają ci tego zrobić.
Twój umysł nieustannie zaprzątają czyjeś problemy
Każda informacja o ludzkim cierpieniu gości na dłużej w twoim umyśle. Spoglądanie na krzywdę zwierząt wywołuje u ciebie ścisk w żołądku. Długo nie możesz zapomnieć o tragediach, o których dowiadujesz się w ciągu dnia. Nie potrafisz, tak jak inni znani ci ludzie, szybko wymazać tego z pamięci. Przeżywasz problemy swoje, swoich bliskich, a nawet ludzi, których w ogóle nie znasz.
Nie potrafisz zawalczyć o swoje, bo… jest ci żal innych
Wiesz, że mogłabyś więcej zyskać, gdybyś była twarda i nieustępliwa, zarówno w życiu zawodowym, jak i poza nim. Zazwyczaj jednak godzisz się na ustępstwa lub szybko wybaczasz i puszczasz w niepamięć wszelkie przewinienia innych osób. Powód? Kiedy ktoś okazuje skruchę lub błaga o wsparcie, od razu robi ci się go żal.
Czy należy walczyć ze swoją empatyczną naturą?
Wrażliwość i empatyczne podejście do ludzi to cechy, które zdecydowanie są powodami do dumy. Musimy jednak pamiętać, że nawet najwspanialsze atuty tracą na wartości, kiedy działają na naszą szkodę. Nie warto wyzbywać się swojej empatii, bo jest to cenny dar. Dobrze natomiast zachować zdrowy dystans i nie dopuszczać do przejęcia przez nią kontroli nad swoim życiem.