Powszechnie pożądane u człowieka jest to, aby myślał i zachowywał się racjonalnie. Lubimy, kiedy czyjeś działania są przemyślane i przewidywalne. Od dziecka jesteśmy uczeni, aby nie być impulsywnym przy dokonywaniu różnego rodzaju wyborów i nie kierować się głównie emocjami.
Oczywiście takie postępowanie ma sporo zalet. Często pozwala podjąć odpowiednie wybory lub uniknąć potencjalnych kłopotów. Problem pojawia się wówczas, gdy nasza racjonalna strona rozwinęła się tak mocno, że nie dajemy już dojść do głosu własnym odczuciom.
Dlaczego taka sytuacja może oddalać cię od spełnienia największych marzeń?
Zagłuszasz własną intuicję
Największym zagrożeniem kierowania się racjonalnymi przesłankami jest zagłuszanie własnej intuicji, która nierzadko podpowiada nam najlepsze rozwiązania lub daje znać o możliwych problemach.
Wyobraź sobie, że dostajesz świetną ofertę pracy, jednak źle się czujesz w siedzibie firmy i nie odpowiada ci panująca tam atmosfera. Intuicja mówi ci, żeby stamtąd uciekać, a racjonalny umysł powtarza, że to przecież świetna opcja. Jakie mogą być tego konsekwencje? Przebywanie w toksycznym otoczeniu szybko może doprowadzić cię do wypalenia i życia w ciągłym stresie. Po kilku miesiącach, emocjonalnie wyczerpany, zaczniesz szukać innego miejsca pracy, narzekając na swoje samopoczucie i zmarnowany czas.
W pierwszej kolejności widzisz przeszkody
Mankamentem racjonalnego myślenia jest również to, że bardzo często na pierwszy plan wysuwa ono potencjalne przeszkody. Kiedy pragniesz życiowej zmiany, myślisz o dalekiej podróży lub założeniu własnej firmy, twój umysł zasypie cię najróżniejszymi przeszkodami, które możesz spotkać na swojej drodze. Początkowa ekscytacja szybko zostaje zastąpiona wizją porażki, w konsekwencji czego odkładasz swoje marzenia „na potem”.
Za dużo myślisz, za mało działasz
Jedną z głównych cech u osób charakteryzujących się racjonalnym sposobem myślenia jest zbyt duża skłonność do analizowania. Nawet jeżeli nie zrażą cię potencjalne problemy, możesz pragnąć przewidzieć każdy scenariusz. Zanim zaczniesz działać, chcesz poznać odpowiedzi na wszelkie pytania i starannie się przygotować do nadchodzących zmian. Problem w tym, że przez ciągłe analizowanie ostatecznie nie robisz nic, aby zrealizować swoje marzenie. Zawsze czujesz się przecież niedostatecznie przygotowany.
Nie potrafisz podjąć ryzyka
Jeśli jesteś osobą, która na co dzień chce myśleć racjonalnie, możesz mieć również problem z podjęciem jakiegokolwiek ryzyka. Chciałbyś mieć bowiem pewność, że twoje strategie zadziałają i przybliżą cię do osiągniecia celu. Niestety tego typu postępowanie może zamknąć ci drogę do wielu wspaniałych okazji i możliwości. Pamiętaj, że ludzie realizujący swoje największe marzenia, to najczęściej tacy, którzy w odpowiednim momencie potrafią postawić wszystko na jedną kartę i nie boją się podejmować decyzji, obarczonych pewną dozą ryzyka.