Menu
w

Czy jesteś osobą pewną siebie? 5 kluczowych zachowań

Nie ma wątpliwości, że osobom pewnym siebie żyje się łatwiej. Szybciej zyskują uznanie otoczenia, a ich zdanie jest brane pod uwagę podczas podejmowania ważnych decyzji. Pewne siebie osoby mają też o wiele większe szanse na otrzymanie oferty pracy, czy też poszerzenie grona znajomych, niż ich nieśmiali rówieśnicy.

oznaki niskiej samooceny
Fot. Pexels.com

Właśnie z uwagi na fakt, że cecha ta daje ludziom wymierne korzyści, wiele osób chce, aby w ten sposób postrzegało je otoczenie. W tym celu ludzie stosują różne triki, takie jak przyjmowanie odpowiedniej postawy ciała, mimiki lub tonu głosu. Niektórzy lubią otaczać się również drogimi gadżetami, aby zyskać czyjeś uznanie i tym samym zwiększyć swoje poczucie własnej wartości. Żadna z tych rzeczy bynajmniej nie świadczy jednak o byciu pewnym siebie, a jedynie o tym, że dana osoba chciałaby za taką uchodzić.

Jakie zachowania pokazują zatem, że jest się prawdziwie pewną siebie osobą, a nie jedynie na taką się kreuje?

Wyrażanie własnego zdania

Osoba pewna siebie bez problemu potrafi wyrazić swoją opinię, nawet jeżeli nie jest ona zgodna z opinią rozmówcy. Nie boi się utraty czyjejś aprobaty lub sympatii. Wysokie poczucie własnej wartości sprawia, że taka osoba nie poczuje się szczególnie źle, jeśli ktoś nie podzieli jej zdania, dlatego zawsze szczerze mówi to, co myśli na dany temat.

Swoboda w działaniu

Jedną z kluczowych cech składających się na pewność siebie jest swoboda w codziennym funkcjonowaniu. Prawdziwie pewna siebie osoba nie zastanawia się, czy jej ton głosu brzmi odpowiednio. Nie stara się na siłę kreować swojej pewności siebie, bo po prostu… nie zaprząta sobie głowy opinią otoczenia. Nigdy nie spędza zbyt wiele czasu na zastanawianiu się jak wypadła w oczach innych lub czy czasem nie palnęła jakiejś gafy. Pewność siebie stoi w sprzeczności ze skrzętnym analizowaniem każdego swojego ruchu.

Asertywność

Czasami krzykliwe i kłótliwe osoby są mylnie uważane za pewne siebie. Prawda jest natomiast taka, że pewna siebie osoba nie potrzebuje rozstawiać innych po kątach i tym samym pokazywać, że ma nad kimś przewagę. Nie zauważymy w jej zachowaniu ani przejawów agresji, ani uległości względem innych ludzi. Tym, co najbardziej ją wyróżnia, jest postawa pełna asertywności. Taka osoba potrafi zadbać o swoje prawa i potrzeby, ale nigdy nie narusza przy tym praw swoich rozmówców, nie obraża ich ani nie godzi w ich dobre imię.

Umiejętność przyjmowania krytyki

Doświadczanie krytyki ze strony otoczenia zazwyczaj nie jest przyjemną sprawą. Zupełnie inaczej w takiej sytuacji reaguje jednak osoba o niskim poczuciu własnej wartości, a inaczej ta, u której samoocena jest wysoka i ugruntowana. Niepewna siebie osoba najczęściej zareaguje agresją, zupełnym odrzuceniem wszelkich argumentów lub też po prostu się obrazi. Osoba pewna siebie charakteryzuje się z kolei tym, że potrafi przyjąć konstruktywną krytykę i odnieść się do niej. Mimo że nie jest ona dla niej przyjemna, nie godzi w jej poczucie własnej wartości i nie sprawi, że jej samopoczucie legnie w gruzach.

Brak podatności na wpływy

Pewna siebie osoba nie ulega też wpływom innych ludzi. Nie jest łatwo ją zmanipulować lub namówić do czegoś, na coś nie ma ochoty. Co ważne, nie przyjmuje również bezrefleksyjnie czyichś poglądów, nawet jeśli ktoś stanowi dla niej prawdziwy autorytet. Po prostu – ma swoje zdanie i wynika ono z własnych refleksji, a nie tego, co myślą inni.

Exit mobile version