Kto z nas nie spotkał się w relacji z zazdrością. Czasem jest ona przyjemna. Pokazuje bowiem, że druga osoba nie jest obojętna, zależy jej. Wszystko wydaje się w porządku, do chwili, kiedy zazdrość w związku nie przeradza się w chorobę. Kontrolowanie, awantury, zakazy… wszystko to wskazuje na objawy zespołu Otella, czyli chorobliwą zazdrość.
Czym jest chorobliwa zazdrość, czyli Zespół Otella?
Czytacie Szekspira? Otello był bohaterem jednej z jego powieści i wykazywał się chorobliwą zazdrością, notorycznie oskarżając swoją partnerkę o zdradę. W psychologii określenie to przyjęło się jako takie samo zachowanie w obecnych, realnych czasach. Osoba, która dotknięta jest tego typu zaburzeniem, myśli, że jej racje są ponad wszystkimi. Inni kłamią, spiskują, bo przecież w rzeczywistości doszło do zdrady, tylko partner nie chce się przyznać. Niestety najczęściej takie zachowania kończą się tragicznie, dokładnie tak jak u Szekspira.
Kto najczęściej wykazuje objawy chorobliwej zazdrości?
Według badań, to mężczyźni ze skłonnością do nadmiernego spożywania alkoholu najczęściej dotknięci zostają syndromem Zespołu Otella. Często jest on również wynikiem obawy przed odrzuceniem, który swoje korzenie ma zazwyczaj we wczesnym dzieciństwie.
Czym może się skończyć chorobliwa zazdrość?
W najlepszym wypadku rozpadem związku, w którym dochodzi do toksycznej relacji. Ciągła kontrola, sprawdzanie telefonu, śledzenie, oskarżanie o zdradę sprawia, że druga osoba ma już dość. Niestety w wielu przypadkach dochodzi również do skutków fizycznych, jak pobicia, a nawet zabójstwa czy samobójstwa. Zespół Otella to prawdziwe zaburzenie psychiczne, które wymaga leczenia i kontroli psychologa, ponieważ stopnie jego pogłębienia mogą być różne. Należy reagować szybko.