Wielu z nas wielokrotnie słyszy hasła typu „Bądź sobą” lub „Nie podążaj za opiniami innych”. Niestety często ludzie albo nie potrafią tego dokonać, albo tylko wydaje im się, że postępują w zgodzie ze sobą. Na czym polega osławione „bycie sobą” i co możesz zyskać, jeśli wprowadzisz takie podejście do swojego życia?
Próby bycia sobą
Czasami zdarza się, że osoby, które długo były uprzejme oraz pomocne dla otaczających ludzi, zaczynają zauważać koszty, jakie ponoszą przez tego typu funkcjonowanie. Czują, że ich starania nie są doceniane i uświadamiają sobie, że nie dostają nic w zamian. Z tego powodu często obierają skrajną ścieżkę zmiany swojego sposobu bycia, polegającą bardziej na buncie, niż rzeczywistym „byciu sobą”. Zaczynają mówić to, co myślą, ale zupełnie nie zważają przy tym na uczucia innych ludzi. Postępują również wbrew różnym zasadom, lecz nie z powodu swoich rzeczywistych potrzeb, ale po to, aby pokazać wszystkim wokół, że już nie są mili i ulegli. Choć zmiana w zachowaniu jest widoczna, nie osiągną oni w ten sposób prawdziwego poczucia wolności i satysfakcji.
Zajrzenie do własnego wnętrza
Bycie sobą nie polega na konieczności udowadniania innym swojej niepowtarzalności i indywidualności, lecz na zdolności zajrzenia do swojego wnętrza i postępowaniu w zgodzie z tym, co w nim odnajdziesz. Żeby naprawdę być sobą musisz nauczyć się rozpoznawać swoje emocje i dawać im wyraz. Może Cię to zdziwić, ale ogromna część społeczeństwa jest nauczona, aby ukrywać swoje prawdziwe uczucia! Płacz wydaje im się być synonimem słabości, a spontaniczna radość czymś, co przystoi jedynie dzieciom. Nawet jeśli nauczą się otwarcie mówić o tym, co myślą, nie będą sobą, dopóki nie dadzą sobie przyzwolenia na autentyczne emocje.
Spróbuj zatem skupić się na tym, co sprawia Ci przyjemność, co Cię smuci lub złości. Zastanów się też, jakie są Twoje rzeczywiste potrzeby, a jakie działania podejmujesz tylko po to, aby zyskać uznanie otoczenia. Kiedy skoncentrujesz się na swoich własnych potrzebach i emocjach, poczujesz ogromną ulgę oraz satysfakcję ze swojego życia.
Dbanie o własne interesy i poczucie wolności
Gdy zaczynasz postępować w zgodzie ze sobą, nie masz problemu z tym, aby zadbać o własne interesy. Potrafisz zrezygnować z aktywności, które sprawiają Ci dyskomfort, nawet jeśli spotyka się to z niezrozumieniem ze strony otoczenia. Bez problemu zmniejszasz częstotliwość spotkań z rodziną lub przyjaciółmi, jeśli zaczynasz zauważać, że brakuje Ci czasu tylko dla siebie. Co ważne, dbanie o własne interesy nie wiąże się z tym, że nagle zupełnie przestają interesować Cię Twoi bliscy. Chodzi jedynie o to, aby nie dopuścić do sytuacji, w której potrzeby innych osób są ważniejsze, niż Twoje własne. Jeśli zachowasz szacunek zarówno do siebie, jak i do innych, będziesz postępować w zgodzie z własnymi uczuciami i nauczysz się je autentycznie wyrażać – zyskasz prawdziwą wolność, a Twoje życie nabierze zupełnie nowych barw!