Temat asertywności wielu osobom kojarzy się głównie z umiejętnością mówienia „nie”. Choć sztuka odmawiania to jedna z głównych zasad bycia asertywnym, należy pamiętać, że pod tym pojęciem kryje się o wiele więcej.
Dlaczego warto wiedzieć co nieco na temat asertywności? Głównie dlatego, że ludzie posiadający tę cechę odnoszą w życiu większe sukcesy i są z niego bardziej zadowoleni.
Poznaj kilka ważnych zasad asertywności, dzięki którym Twoje życie stanie się łatwiejsze!
Masz prawo powiedzieć „nie wiem” lub „nie rozumiem”
Ile razy próbowałeś ukryć przez kimś swoją niewiedzę lub udawałeś, że rozumiesz czyjeś tłumaczenia, mimo że było zupełnie inaczej? Zwykle takie zachowania wynikają z obawy przed negatywną oceną naszej osoby. Jedna z naczelnych zasad asertywności mówi o tym, że mamy prawo czegoś nie wiedzieć lub nie rozumieć. W końcu nikt nie jest wszechwiedzący!
Zamiast stwarzać pozory, bez ogródek przyznaj się do swoich wątpliwości. Nie tylko na tym nie stracisz, a jeszcze zyskasz. Pokażesz bowiem, że nie boisz się o to, jak ocenią cię inni.
Masz prawo wyrażać własne opinie, nawet jeśli nie są one zgodne z opiniami otoczenia
Wiele osób ma trudność w mówieniu tego co myśli, jeśli większość osób z otoczenia ma odmienne poglądy na dany temat. Zgodnie z zasadami asertywności nigdy nie powinniśmy wyzbywać się swoich własnych przekonań tylko po to, żeby przypodobać się innym lub z obawy przed ich krytyką. Pamiętaj, że postępowanie w zgodzie ze sobą zawsze wyjdzie ci na dobre.
Masz prawo do popełniania błędów
Któż z nas nie popełnia w życiu błędów? Tak naprawdę dzięki nim uczymy się wielu rzeczy i kształtujemy swój światopogląd. Kiedy więc zdarzy ci się popełnić błędy, nie miej poczucia winy. Jeśli tylko nie będziesz uciekać od odpowiedzialności za nie, wszystko będzie w jak najlepszym porządku. Nie ma również powodu żebyś nadmiernie się z nich tłumaczył.
Masz prawo powiedzieć NIE bez poczucia winy
Jeśli mowa o głównych prawach asertywności, musi znaleźć się wspomniane prawo do odmowy. Zapomnij o poczuciu winy, jeśli czyjaś prośba koliduje z twoimi planami. Zgadzając się na wszystko, żeby tylko nie sprawić komuś przykrości, wykazujesz postawę w której dbasz o innych, ale… nie dbasz o samego siebie.
Pamiętaj, że dbanie o siebie jest tak samo ważne jak dbanie o innych! Nie daj sobie wchodzić na głowę i szanuj samego siebie, a twoje życie będzie o wiele łatwiejsze.
fot. Alan Sobkowicz / 📸 Piotr Jaruga