Menu
w

Akceptacja społeczna. Dlaczego wciąż przejmujemy się zdaniem innych?

Kultura przyzwyczaja nas do tego, że nie musimy patrzeć na innych. Czy aby na pewno?

Podjęte przez nas decyzje są jednak często tematem społecznej debaty – czy to w środowisku rodzinnym czy wśród znajomych. Poddaje się nasze zachowanie wnikliwej i często bolesnej krytyce, która działa jak wielki znak STOP dla naszych poczynań.

Dlaczego wciąż przejmujemy się zdaniem innych?

Przede wszystkim boimy się odrzucenia społecznego. Wciąż tkwi w nas wewnętrzne przeświadczenie, że bez społeczeństwa nie będziemy mogli istnieć. Takie uczucie zostało w nas zaaplikowane przez naturę, która zachęcała do budowania wspólnoty, bo dzięki niej jest lepiej i bezpieczniej. Pomimo ewolucji, wciąż mamy w sobie poczucie, że ostateczny głos w naszej sprawie mają inni.

Takie podejście może świadczyć także o pewnych brakach. Oddanie odpowiedzialności w ręce innych osób jest symptomem nie radzenia sobie z otaczającą rzeczywistością. To rodzaj ucieczki od nas samych. W końcu, gdy ktoś podejmuje decyzję za nas, możemy zrzucić na niego winę w razie jakiegokolwiek niepowodzenia. To niezwykle istotna kwestia, szczególnie jeśli uświadomimy sobie jakie są jej przyczyny.

Nie warto jednak nieustannie dążyć do podejmowania decyzji wyłącznie będąc pod wpływem emocji z zewnątrz. To doskonała lekcja i nauka słuchania siebie, swoich potrzeb oraz podążania za nimi. Niekiedy świat nie będzie zbyt przychylny naszym postanowieniom, niemniej jeśli mają być dla nas dobre, warto zaryzykować. W końcu, nikt nie zna nas lepiej nad nas samych.

Exit mobile version