Brak motywacji i szybkie zniechęcanie się to zmora większości osób, które chcą coś zmienić w swoim życiu. Zapewne ty również masz na swoim koncie co najmniej kilka niezrealizowanych planów lub wyzwań. Choć chciałbyś żyć zgodnie ze swoimi marzeniami, zazwyczaj dochodzisz do wniosku, że jesteś za mało zorganizowany lub zbyt leniwy, aby zrealizować swoje cele.
Jeśli ten opis jest ci znany, warto, abyś się dowiedział, że nikt nie jest z natury leniwy. Zazwyczaj brak motywacji ma swoje konkretne źródła, a zniechęcenie można przekształcić w energię do działania. Jak tego dokonać?
Określ, co jest dla ciebie naprawdę ważne
Cel, który ma duże szanse realizacji to taki, który wzbudza w tobie ekscytację i jest tym, czego naprawdę pragniesz. Nie wytworzysz w sobie prawdziwej motywacji, jeśli chcesz czegoś jedynie „trochę” lub twierdzisz, że fajnie by było coś mieć, ale przeżyjesz i bez tego.
Na początku swojej drogi do samodyscypliny określ więc priorytety. Zastanów się, co w tym momencie życia jest dla ciebie najważniejsze i co chcesz osiągnąć. A później skup się właśnie na tym.
Twórz listę rzeczy do zrobienia
Największym przeciwnikiem samodyscypliny jest chaos w tym, co robisz. To on powoduje, że rozpoczynasz kilka rzeczy, ale żadnej z nich nie potrafisz doprowadzić do końca. Co możesz zrobić, aby temu zaradzić? Codzienne rano twórz listę rzeczy, które masz do zrobienia, a następnie z satysfakcją odhaczaj, że zostały wykonane.
Znajdź inspiracje
Poszukaj ludzi, którzy zrealizowali podobne cele do twoich. Nie tylko zyskasz wtedy więcej motywacji, ale będziesz mógł zaczerpnąć od nich nieco wiedzy. Zainspiruj się więc i wykorzystaj zdobyte informacje do swoich własnych działań.
Zaplanuj nagrody
Droga do zmian nie polega na tym, abyś odczuwał bezustanny trud we wszystkim, co robisz. Na końcowe efekty zazwyczaj musisz trochę poczekać, dlatego aby utrzymać stałą motywację, zaplanuj dla siebie cząstkowe nagrody. Pamiętaj jednak, że nagradzanie siebie musi być przemyślane i nie może niweczyć tego, co wykonałeś. Wielogodzinne leniuchowanie lub objadanie się słodyczami zdecydowanie odpada!
Wykształć odpowiednie nawyki
Musisz wiedzieć, że żadna zmiana nie przyjdzie od razu i zazwyczaj wymaga ona nieco wysiłku i pracy. Jeśli do tej pory twoją codzienność wypełniały szkodliwe nawyki, czas zastąpić je nowymi. Ustal swój plan działania i wykonuj pewne czynności nawet wtedy, kiedy ci się nie chce. Pamiętaj, że w momencie, gdy dana czynność wejdzie ci w nawyk, przestanie być uciążliwa i zobaczysz jej pozytywne efekty.