Dużo się stresujesz? Wysoki poziom kortyzolu (hormonu stresu) wybudza Cię w nocy? Ciągle chodzisz poddenerwowany? Nie będzie dla Ciebie nowością, jeżeli powiemy Ci, że nie warto się stresować. Stres przyciąga choroby, a nawet zabija. Zatem: nie stresuj się, ale… łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Dlatego dziś podrzucamy Ci bardzo proste, a jednocześnie skuteczne sposoby na rozluźnienie.
1. Rozpieszczaj się
Jeżeli nadal myślisz, że nie zasługujesz na to, co najlepsze, to może warto iść do psychologa. Ty dla siebie jesteś najważniejszy i jeżeli dbasz o siebie, a nawet się rozpieszczasz, to nie świadczy to o Twoim egoizmie, a wysokiej świadomości. Sam wiesz, co lubisz. Kawa w kawiarni w sobotnie poranki? A może wieczory w łazience przy świecach? Kochasz masaże? Znajdź na nie czas i pieniądze. To coś co jest dla Ciebie ważne. Życie jest tylko jedno. Nie unikaj przyjemności. Wręcz przeciwnie. Staraj się ich mieć jak najwięcej.
2. Kołdra sensoryczna
Kołdra obciążeniowa to innowacyjny produkt, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W Taka kołdra w środku wypełniona jest szklanymi kuleczkami. Jest dość ciężka, ale przy tym komfortowa. Wykorzystuje siłę pozytywnego nacisku na ciało, przez co Twój organizm się uspokaja. Często leżenie pod kołdrą sensoryczną porównywane jest do przytulania. A wiadomo, że ta czynność bardzo redukuje poziom stresu.
3. Sport, sport i jeszcze raz sport
Znajdź dla siebie ulubioną aktywność fizyczną. Sport podnosi poziom endorfin (hormonów szczęścia) i naprawdę redukuje napięcie. Grunt to znaleźć coś, co naprawdę się lubi. Może to być zwykły spacer.
4. Z naturą za pan brat
Wiesz, że natura zawsze działa pozytywnie na człowieka? To dla nas naturalne. Chodź do lasu, wędruj po górach (jeżeli boisz się wysiłku, znajdź proste trasy, a takich w Polsce nie brakuje), spaceruj nad jeziorem. W każdym regionie Polski nie brakuje przepięknych miejsc. Wycisz się, oddychaj, ciesz się chwilą.
5. Przytulaj się
Nie żałuj sobie dotyku i czułości. Jeżeli nie masz partnera, może zaadoptowanie zwierzaka będzie dobrym pomysłem (oczywiście musi to być decyzja bardzo przemyślana)? Zawsze możesz też regularnie odwiedzać schronisko. Jeżeli nie zwierzak i nie druga połówka – masz rodzinę, przyjaciół – spędzaj z nimi jak najwięcej czasu. Człowiek, nawet w typie samotnika, potrzebuje drugiego człowieka.
Sprawdź także: 10 najbardziej poruszających cytatów o (nie)szczęśliwej miłości (mysli.pl)