Menu
w

3 style przywiązania w związku. Zobacz, który najlepiej odzwierciedla twoje emocje!

Niezależnie od tego, jak długo jesteś w związku, na pewno wykazujesz jeden z tych stylów przywiązania – styl bezpieczny, styl lękliwy albo styl unikający. Sprawdź szczegóły.

Związek
Fot. Pexels.com

Styl bezpieczny

Osoby, które wykazują bezpieczny styl przywiązania uwielbiają być blisko z drugą osobą. Nie lubią i nie stosują tzw. „gierek”. Nie muszą o siebie zabiegać każdego dnia. Czują, że są w świetnej relacji i nie muszą się obawiać tego, że ona zakończy się z dnia na dzień. Osoba o stylu bezpiecznym jest w związku szczera, stabilna i szybko się angażuje.

Bardzo często nie tylko mówi o swoich uczuciach, ale też czynami udowadnia, że kocha – troszczy się o partnera każdego dnia. Osoby o stylu bezpiecznym nie zdradzają. Po prostu nie mają potrzeby szukania wrażeń poza swoim stabilnym, dobrym związkiem.

Styl unikający

Osoba o stylu unikającym w relacji z drugim człowiekiem bardzo ceni sobie swoją niezależność. Niekoniecznie wypowiada się dobrze o byłych partnerach. Choć mówi, że chce być w związku, to jednak ewidentnie można wyczuć dystans. Z drugiej strony mówi o tym, że wie, jak powinien wyglądać idealny związek. Ta wizja jest bardzo klarowna. Jednocześnie można wywnioskować, że ten najwspanialszy związek, to nie ten obecny.

Taka osoba niekoniecznie dobrze komunikuje się w związku. Ma problem nie tylko z rozmową o poważnych sprawach, ze szczerością, ale też z zaufaniem. Boi się, że partner ją zostawi.

Styl lękliwy

Co mówi ten styl przywiązania? Przede wszystkim charakteryzuje, jak sama nazwa wskazuje, osoby bardzo lękliwe i wrażliwe. Taki partner błyskawicznie wręcz się zakochuje i przywiązuje. Bardzo boi się, że druga strona go wykorzysta i zostawi. Nie trawi wręcz jakichś niedomówień – to wywołuje w niej jeszcze większy lęk.

Osoby o lękliwym stylu przywiązania cierpią, gdy nie są w związkach. A gdy już w nich są, to boją się, że zostaną odrzucone. Są też zazdrosne oraz podejrzliwe.

Istnieje też czwarty styl łączący w sobie styl unikający z lękliwym.

Zobacz także: Dlaczego tak trudno przychodzi nam mówienie wprost?

 

Exit mobile version