Menu
w

3 sposoby na uspokojenie pędzącego umysłu

Praca, dom, maile, telefony, problemy, zakupy, sprzątanie… Która z nas tego nie zna? Nasze dni przypominają często gonitwę. To samo dzieje się w naszej głowie. Myśli pędzą z ogromną prędkością, nasilając zmęczenie. Jak je zwolnić? Poznaj kilka niezawodnych sposobów.

 

1.Ogranicz bodźce i informacje

Nasz mózg jest bombardowany niezliczonymi bodźcami każdego dnia! Rano zaczynasz dzień od scrollowania social mediów, potem włączasz telewizor. W drodze do pracy słuchasz radia. W pracy mnóstwo telefonów, rozmów, hałasów i problemów. Potem zakupy w głośnym, zatłoczonym sklepie. Po drodze rozmowa z przyjaciółką. Wracasz, znowu oglądasz telewizję, spędzasz czas, przeglądając posty i najnowsze rolki na instagramie…

Tego jest za dużo. Jak Twoja głowa ma spokojnie funkcjonować, jeśli w każdej minucie dnia przetwarza tyle informacji? Nabijana jest historiami, dramatami, sensacjami. A może by tak zwracać większą uwagę, jak spędzasz czas? Zamiast bezmyślnie przeglądać coś w telefonie, posłuchaj muzyki, idź na spacer, posiedź w ciszy…

Daj odpocząć swojej głowie. Zrób jej więcej miejsca, przestrzeni. Pozwól jej zwolnić.

2.Praktykuj uważność

Skupienie się na tu i teraz jest doskonałym sposobem, aby wyciszyć rozszalały umysł. Na pewno zdarzyło Ci się robić jedno, a rozmyślać o czymś innym? A może funkcjonujesz tak większość dnia? To bardzo wyczerpujące.

Włącz uważność. Możesz to robić podczas codziennych czynności. Skupiaj uwagę na tym, co robisz w danej chwili. Zmywasz naczynia? Zaangażuj się w ten proces. Słuchaj dźwięku naczyń, poczuj zapach płynu do zmywania, dotyk wody na dłoniach, obserwuj ruchy rąk, pianę na gąbce, itd. Wiem, na początku może brzmieć przerażająco. Dla umysłu będzie to bardzo niewygodne i zrobi wszystko, abyś wróciła do swoich rozmyślań na inne tematy.

Twoim zadaniem jest trenować uważność. Wkrótce zauważysz różnicę!

3.Medytuj

Zacznij małymi kroczkami. Nie porywaj się od razu na spędzenie 30 minut w ciszy. To może być zbyt duże wyzwanie. Zamiast tego zacznij od kilku świadomych oddechów. Nawet trzech. Stopniowo je wydłużaj.

Możesz też zacząć od medytacji prowadzonej na you tube. Gdy podążasz za czyimś głosem, umysłowi łatwiej jest utrzymać skupienie. Znajdź takie medytacje, które będą Ci sprawiać przyjemność. Możesz zacząć od 10-minutowej medytacji na trudny dzień. Pozwoli Ci odetchnąć i złapać zdrowy dystans.

Exit mobile version