Menu
w

10 wskazówek, jak przeżyć święta w spokoju

Nadchodzi czas, zwany przez niektórych magicznym. Ale czy faktycznie taki jest dla wszystkich? Czy może niektórym kojarzy się z obowiązkami, powinnościami, nerwami, stresem? Jeśli jesteś w tej drugiej grupie, przeczytaj dziesięć wskazówek, które pozwolą Ci zaznać więcej spokoju w te święta.

Oto one:

  1. Odpowiedz sobie, dlaczego święta są dla Ciebie ważne. Na czym zależy Ci w tym czasie? Co chcesz celebrować? Co jest wyjątkowego w tych świątecznych dniach?
  2. Nie bądź perfekcyjną panią domu. Jeśli święta są u Ciebie, to wcale nie znaczy, że wszystko musi być na Twojej głowie. Zaangażuj inne osoby w przygotowania. Powiedz gościom, żeby także przynieśli coś do jedzenia. Nie biegaj od stołu do kuchni i z powrotem. Świętuj razem z innymi.
  3. Jeszcze przed spotkaniem z rodziną, pomyśl, w jakie tematy nie będziesz się angażowała. Polityka, pytania o ślub/ciążę/ partnerów czy panująca obecnie pandemia to bardzo gorące tematy. Wzbudzają wiele emocji przy świątecznym stole. Skutecznie potrafią wprowadzić napiętą atmosferę i przysłonić świąteczny nastrój.
  4. Przygotuj sobie wcześniej gotowe odpowiedzi na tematy z punktu trzeciego. Dzięki temu ochronisz się przed wciągnięciem w dyskusję czy niewygodnymi sytuacjami.
  5. Zaakceptuj, że wszyscy jesteśmy inni. Tak, jak Ty masz swoje zdanie i chcesz, aby inni Cię szanowali, tak Ty wykazuj się taką postawą. Zaakceptuj, czyli uznaj, że każdy może mieć własną opinię, przekonania, perspektywę. I to nie jest Twoje zadanie, aby na siłę przekonywać do swoich racji.
  6. Odpuść oczekiwania. Zbyt wysokie oczekiwania prowadzą do frustracji. Nie masz wpływu na to, co myślą, mówią i jak się zachowują inni. Możesz kontrolować jedynie swoje reakcje i z wyrozumiałością podejść do bliskich.
  7. Określ czas świętowania. Nie musisz wcale siedzieć przy stole całego dnia. Nie musisz przyjmować każdego zaproszenia. Wyznacz czas, kiedy będziesz mogła spędzić go tak, jak Ty tego pragniesz. Przygotowania, podróż, gwar rozmów, trudne tematy… – to wszystko może być energetycznie wyczerpujące. Zadbaj o odbudowanie swoje wewnętrznej równowagi i regenerację.
  8. Bądź na siebie uważna. Złość i napięcie często pojawia się, gdy nie zwracamy uwagi na to, co się w nas dzieje. Sprawdzaj, co się w Tobie dzieje, w jakich sytuacjach. Dbaj o swoje potrzeby i pilnuj granic.
  9. Dostrzegaj to, co dobre. Pamiętaj, że to Ty wybierasz, na czym się skupiasz. Energia podąża za uwagą. Jeśli zdecydujesz się widzieć dobre rzeczy, w piękny sposób będzie ich więcej.
  10. Oddychaj! Nie zatrzymuj w sobie emocji, nie bierz do siebie słów innych. Spokojny, głęboki oddech pomoże zachować Ci spokój.
Exit mobile version